facebook
×
Wisła Wisła
WISLA.COM – Internetowy Informator

Wisła miasto i okolice

Wisła jest niewielkim miastem, położonym w województwie śląski, w Beskidzie Śląskim. Miejscowość stanowi jedno z największych miast polskich Karpat pod względem powierzchni  - zajmuje ponad 110 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 3/4 terenu stanowią beskidzkie lasy. Miasto jest usytuowane w rozgałęzionej dolinie rzeki Wisły, którą tworzą trzy górskie potoki: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka.  Barania Góra (1220 m n.p.m.) to najwyższy punkt miasta. Centrum Wisły rozłożyło się w najbardziej rozległej części doliny rzecznej, w trójkącie wyznaczonym przez góry: Bukowa (713 m n.p.m.), Kamienny (790 m n.p.m.) i Wierch Skalnity (762 m n.p.m.). Jawornik, Głębce, Kopydło czy Obłaziec to pozostałe dzielnice położone przeważnie w bocznych dolinach, a rozwinęły się z odrębnych niegdyś osiedli.

Pomimo iż pierwszy dokument, w którym pojawiła się nazwa miejscowości pochodzi z początku XVII w. to pierwsi osadnicy pojawili się na terenie współczesnej Wisły już kilkanaście lat wcześniej. Pod koniec XVI wieku. Miejscowość, będąca początkowo wsią, cechowała się dużą ilością wypasanych owiec. W późniejszym okresie ten rodzaj działalności w okolicy podupadł i lokalna gospodarka kierowała się ku turystyce. W okresie międzywojennym Wisłą zyskała miano ośrodka uzdrowiskowego oraz narciarskiego. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1963 r.

Do najciekawszych zabytków miejscowości zaliczamy m.in.
Pałacyk Myśliwski Habsburgów

karczmę z 1794 roku, w której obecnie znajduje się Muzeum Beskidzkie
wzniesiony w latach 1929 – 1930 Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
sąsiadująca z Zamkiem Prezydenta Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku
kościół ewangelicki wybudowany w 1838 roku
pierwszy hotel w Wiśle - „Piast”, wybudowany około 1885 roku
powstały w latach trzydziestych XX w. siedmioprzęsłowy zabytkowy wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m.
W ostatnich latach Wisła stała się jednym z najbardziej znanych miast w Polsce, za sprawą skoczka narciarskiego, Adama Małysza. Urodzony w Wiśle utytułowany zawodnik, jest zdobywcą medali olimpijskich oraz Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Wisła od dawna jest ośrodkiem nastawionym na sport i rekreację. Przebywający w mieście turyści mogą korzystać z kilkudziesięciu kilometrów pieszych szlaków, ponad 15 wyciągów narciarskich oraz niespełna 15 kilometrów tras zjazdowych. Najważniejszymi obiektami sportowymi w Wiśle są: kompleks skoczni narciarskich Centrum, w skład którego wchodzą 3 skocznie oraz skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, oddana do eksploatacji w 2008 roku.
Dla spragnionych wrażeń: parki linowe, zorbing (polegający na staczaniu się ze zbocza góry w sferycznej kuli), quady, tory gokartowe oraz paintball i łucznictwo.

Poza zapleczem sportowym miasto ma do zaoferowania szeroko rozbudowaną bazę noclegową, a także agroturystyczną.